Odzyskiwanie danych

Odzyskiwanie danych z dysku twardego — odzyskiwanie danych z dysku twardego i innych dysków twardych

Dysk to oprócz talerzy i głowic tez elektronika Zdjęcie autorstwa Andrey Matveev z Pexels

Odzyskiwanie danych z dysku twardego lub zewnętrznego dysku twardego nie jest takie proste, ponieważ dyski te są bardzo wrażliwe i mogą zostać nawet usmażone przez burze z wyładowaniami elektrycznymi, a nawet zalane. Jeśli tak, to jak może działać odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku lub zewnętrznego dysku twardego? Odpowiedź jest prosta – musisz wiedzieć, jak wykonać kopię zapasową swoich danych!

Odzyskiwanie danych z dysku twardego (dysku twardego) jest możliwe, ale procedura jest inna niż na zwykłym komputerze stacjonarnym lub laptopie. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku lub zewnętrznego dysku twardego zależy od procesu, który został przeprowadzony na dysku twardym. W większości przypadków odzyskiwanie danych z dysku twardego rozpoczyna się od sprawdzenia magnetycznej powierzchni dysku. Powierzchnie magnetyczne dysków twardych ulegają uszkodzeniu, gdy dochodzi do fizycznego uszkodzenia dysku. Zwykle uszkodzenia fizyczne wynikają z wycieku wody na powierzchnię dysku. Jeśli tak się stało z twoim dyskiem, wszystko, co musisz zrobić, to sprawdzić następujące rzeczy, aby sprawdzić, czy twój dysk jest w porządku:

Tależe to wrażliwe częsci fizyczne dysku Zdjęcie z pixabayprzez z Pexels
SSD i HDD Zdjęcie autorstwa FOX z Pexels
Zdjęcie autorstwa RF._.studio z Pexels

Odzyskiwanie danych z dysku twardego (dysku twardego) jest możliwe, gdy ustawiony jest tryb tylko do odczytu dysku twardego. Fizyczne testy dysku należy wykonać na pustej przestrzeni, aby sprawdzić, czy oprogramowanie do odzyskiwania danych nadal będzie miało dostęp do danych na dysku twardym. W większości przypadków tryb tylko do odczytu dysku twardego jest ustawiony tak, aby system operacyjny mógł uruchomić komputer bez konieczności używania fizycznych dysków do przechowywania danych.

Sprawdzenie, czy dane można odzyskać z dysku twardego, będzie również zależeć od tego, czy jest to plik, czy dane. Jeśli Twoje dane są plikiem, nadal możesz je odzyskać za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych. Dane pliku są zazwyczaj trudniejsze do odzyskania niż dane z pamięci ze względu na zwiększoną ilość danych przechowywanych na dysku. Dane plików można odzyskać za pomocą narzędzia do odzyskiwania danych, które zostało zaprojektowane specjalnie do odzyskiwania plików. Istnieją również aplikacje innych firm, które zostały zaprojektowane specjalnie do odzyskiwania danych z dysku twardego.

Odzyskiwanie danych z dysku

Odzyskiwanie danych z dysku twardego można również osiągnąć poprzez sformatowanie dysków twardych. Można to zrobić za pomocą usługi odzyskiwania danych świadczonej przez różne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych. Chociaż sformatowanie dysków twardych spowoduje trwałe usunięcie wszystkich zapisanych danych, czasami można je odzyskać za pomocą specjalnego oprogramowania do odzyskiwania danych. Po sformatowaniu dysków twardych stworzą kopię wszystkich danych na dysku twardym i ponownie sformatują dysk. Ta kopia nie jest naprawdę usuwana i nadal można ją odzyskać za pomocą odpowiednich narzędzi.

Odzyskiwanie danych z dysku twardego jest często konieczne w przypadku nagłej i nieoczekiwanej utraty cennych danych z komputera. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś właścicielem firmy, która przechowuje ważne dane na dysku twardym lub jeśli przypadkowo usunąłeś pliki z dysku. Utrata danych z dysku twardego nie zawsze jest trwała. Nawet jeśli Twoje dane mogły zostać całkowicie nadpisane nowymi danymi, nadal można je odzyskać. Należy jednak bardzo uważać na procesy, które zdecydujesz się użyć podczas odzyskiwania danych. W przypadku próby odzyskania danych, które zostały uszkodzone przez atak wirusa, należy skorzystać z usługi odzyskiwania danych, która została stworzona specjalnie w celu przeciwdziałania utracie danych z powodu wirusów.